Botan yolunda çağrı: Gelin yanlıştan dönün

0
301 kez

Diyarbakır’dan Botan’a doğru yola çıkan heyet Siirt’e ulaştı. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “4 aydır tankınıza, topunuza, her türlü silahınıza karşı direnen ve yılmayan bir halk var. Gelin yanlıştan dönün, müzakereye dönün” dedi.

Botan halkının direnişine destek vermek için Diyarbakır’dan yola çıkan barış gönüllüleri, sanatçılar, sivil toplum örgütü temsilcileri, DBP, HDP, HDK, DTK ve KJA yöneticileri Siirt’e ulaştı. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP’li vekiller ve DBP’li belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu yürüyüş grubunu, Bitlis, Batman, Antep, Adıyaman ve Urfa’dan gelen yürüyüşçüler ve Siirtli yurttaşlar karşılandı. “Bijî berxwedana Sûrê, Cizirê”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Her yer Cizre her yer direniş” sloganlarıyla karşılanan heyet, Siirt Belediyesi Konferans Salonu’nda açıklama yaptı.

‘Bu yüzyıl Kürtlerin olacak’

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, aylardır devlet tarafından halkın üzerinde bir baskının uygulandığını belirterek, “Devlet bütün gücüyle, tankıyla, topuyla, Gladyosuyla halkımıza karşı savaş yürütüyor. Halkımız da tüm bu saldırılara karşı direniyor. Bu yüzyıl Kürt halkının yüzyılı olacak. Kendi coğrafyamızda kendi kendimizi yöneteceğimizin direnişini sergiliyor” dedi.

‘Birlikte yaşacaksak eşit yaşayacağız’

“Özgürleşme süreci başladı” diyen Yüksek, Kürt halkının baskılara, uluslararası güçlerin oyunlarına rağmen 21’inci yüzyılın köleliğini yaşamayacağını belirterek, “Birlikte yaşayacaksak eşit yaşayacağız. Kendimizi yönetme hakkını kabul edeceksiniz” dedi. DTK’nin deklarasyonuyla Kürt halkının bir irade beyan ettiğini ifade eden Yüksek, Türkiye hükümetinin halkın irade beyanını iyi değerlendirirse kaostan kurtulabileceğini söyledi.

‘Gelin müzakereye dönün’

Yüksek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan bizim Kürt kurumlarının yegâne temsilcisidir. Ve onunla konuşmak mecburidir. Gelin yanlıştan dönün, müzakereye dönün. 4 aydır Kürt halkına karşı savaş yürütüyorsunuz. Bunun karşısında bir adım geri adım atan siyasetçi ve halk gördünüz mü? Göremezsiniz. Geri adım atmayacağız. 4 aydır tankınıza, topunuza, her türlü silahınıza karşı direnen ve yılmayan bir halk var” dedi. Yüksek, yeni yılda, halkın yüreğinin Cizre, Silopi ve Sur’da olacağını kaydetti.

Geceyi Siirt’te geçirecek olan yürüyüş grubu, yarın saat 10.00’da çevre illerden gelen yurttaşların da katılımıyla Şırnak’a hareket edecek.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER