İstifa eden polis: Halkıma yönelik katliama alet olamam

0
575 kez

MARDİN (DİHA) – Sıkıyönetim saldırılarının 19 gün boyunca sürdüğü Dargeçit doğumlu polis memuru Y.A., “Bu politikalar annemi katletmemi emrediyor. Halkıma yönelik katliama alet olamam” diyerek meslekten istifa etti. Son dönemlerde Kürtlere yönelik büyük bir nefretin olduğunu belirten Y.A., Kürt halkına yönelik yapılan hakaretlere daha fazla katlanamadığını söyledi.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 19 gün boyunca süren sıkıyönetim uygulamaları halkın destansı direnişiyle karşılaştı. Dargeçitli polis memuru Y.A. da Kürt halkına yönelik katliam politikalarına daha fazla tahammül etmeyerek, meslekten istifa etti. Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra iş bulamayan Y.A., maddi olanaksızlıklar nedeniyle polislik sınavına girdi. Sınavı kazanan Y.A. kısa bir süre önce göreve başladı.

‘Kürtlere ağır hakaretler yapılıyordu’

Özyönetim ilanlarının ardından emniyette ırkçı söylemlerin arttığını vurgulayan Y.A., Kürt halkına dönük ağır söylemlerin kullanıldığını ifade etti. Y.A., “Bir Kürt olarak sürekli halkıma dönük ağır hakaretlerin yapılması ağrıma gitti” dedi. Mesleğe başladıktan kısa süre sonra Dargeçit’te yasağın ilan edildiğini dile getiren Y.A., “Meslektaşlarım yüzüme baka baka, ‘Güneydoğu’nun kökünü kazıyacağız, bölgeyi temizleyeceğiz’ yönlü söylemler kullanıyorlardı. Cizre ve Silopi’den öğretmenler geri çekilince bir çok kişinin ‘Bunlara öğretmen bile çok hepsini süpüreceksin’ sözlerine şahit oldum. Bu zihniyeti gördükten sonra istifa kararımı verdim” diye konuştu.

‘Bu politikalar annemi katletmemi emrediyor’

Kürt halkına dönük büyük bir nefretin olduğuna şahitlik ettiğinin altını çizen Y.A. şunları söyledi: “Ailem Safa Mahallesi’nde yaşıyor. Her gün taranıyor bilgisini alıyordum. Bu politika benim annemi katletmemi emrediyor. Daha fazla katlanamadım. Kendi halkımı nasıl katledebilirim. Biz halk olarak herkesin özgürce yaşaması gerektiğini düşünürken, bir Kürt olarak kardeşlerimi katledemem. Çok pişmanım, halkımdan af diliyorum.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER