Sur’a atılan top mermisi 3 çocuk annesini katletti

0
572 kez

DİYARBAKIR (DİHA) – Diyarbakır’da 3 annesi Melek Alpaydın (38) isimli bir kadın, bulunduğu eve isabet eden top mermisi sonucu hayatını kaybetti. Sur’un yasak kapsamında olmayan İskenderpaşa Mahallesi Küçük Aktar Sokak’ta bulunan evdeki diğer kişilerle birlikte sofrada yemek yedikleri esnada atılan top mermisin hedefi olan kadın, kanlar içerisinde yerde kalarak can verdi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki 33 gündür devam eden ‘sokağa çıkma yasağı’na karşı Sur halkıyla dayanışmak için Alevi kadınlar birçok kentten yola çıkarak Diyarbakır’da geldi. Sur Belediyesi önüne gelen kadınlar, buradan yasak olmayan mahallerde yürüyüş yaparak, lokma dağıtmak istedi.

Kadınların toplu yürüyüşüne izin vermeyen polisler ise ayrı ayrı gruplar halinde mahalleye girebileceklerini söyledi. Bunun üzerine Alevi kadınlarca İskenderpaşa Mahallesi’nde lokma dağıtımı yapıldığı sırada Küçük Aktar Sokak’ta bulunan bir evin ikinci katına top mermisi isabet etti.

Duvarı delerek içeri giren top mermisi o an evdeki diğer kişilerle birlikte sofrada yemek yemekte olan Melek Alpaydın isimli 38 yaşındaki kadının kafasına isabet etti.
İsabet eden top mermisi sonucu kafası kopan kadın, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Evde çocuklarının önünde katledilen Alpaydın’nın 3 çocuk annesi olduğu öğrenildi.

Yaşamını yitiren Apaydın’nın, evinin abluka altında buluna Dört Ayaklı Minare’nin yakınlarında olduğu ve yaklaşık 2 hafta önce süren abluka nedeniyle çocuklarıyla birlikte yakınlarının bu evine geldikleri de öğrenildi.

Alpaydın’ın katledilmesinin ardından mahalleye girmeye çalışan bir zırhlı araç, yurttaşlar tarafından taşlandı ve mahalleye giremedi. Yurttaşların öfkesi ile karşılaşan polisler, halkın üzerine rastgele ateş açmaya başladı. Bölgedeki gerginlik devam ediyor.

Öte yandan Alpaydın’ın yaşamını yitirdiği aynı dakikalarda Anzele Parkı’na da bir top mermisi düştüğü ortaya çıktı. Her iki noktaya düşen bu top mermilerinin Sur’a yönelik saldırılarda kullanılan tanklardan atıldığı ve bu bölgelere isabet ettiği tahmin ediliyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER