Elçi dosyasında deliller de ‘kaybedildi’

0
251 kez

DİYARBAKIR (DİHA) – Katledilmesinin üzerinden 45 gün geçen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile ilgili soruşturmada olay yerinde toplanabilinen delillerden ikisinin kaybolduğu ortaya çıktı. Hazırlanan raporlarda, herhangi bir bilgi verilmediği için ne oldukları bilinmeyen, ancak ‘kaybolduğu’ belirtilen delilleri Diyarbakır Barosu, soruşturmayı yürüten savcıya sordu.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde katledilmesinin üzerinden geçen bir buçuk aylık zaman dilimine rağmen faillerin hala ortaya çıkarılamadığı soruşturmada, öldürüldüğü sokakta bulunan polis memurlarının görevlendirme yazılarının olaydan 15 gün sonra yazılmasının anlaşılmasından sonra yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’nin bulunduğu Yenikapı Sokağı’nda yapılan olay yeri incelemesinde toplanabilinen delillerden ikisi kayboldu.

Olay yerinden toplanan 42 ve 47 No’lu delillerin kaybolduğu, emniyetin delillerle ilgili hazırladığı balistik incelemesinin ardından ortaya çıktı. Diyarbakır Barosu, soruşturmayı yürüten savcıya başvurarak delillerin akıbetinin araştırılmasını istedi.

Elçi’nin öldürülmesi sonrası ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte 30 Kasım günü olay yerinde yapılan incelemelerde 83 delil belirledi. Ancak bu işlem sırasında Sur’un mahallelerine yönelik saldırıların devam ettirilmesi sonucu yaşanan çatışmalar nedeniyle bu delillerden 43’ünün toplanabildiği açıklandı.

Toplanabilinen bu deliller Yenikapı Sokağı’ndan alınan deliller, incelenmek üzere Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuarı’na gönderildi. Balistik İnceleme Şube Müdürlüğü’nde incelenen deliller, 5 ayrı rapor halinde soruşturma dosyasına gönderildi.

Raporda, olay yerinden alınan delillerle ilgili detaylı bilgiye yer verildi. Ancak burada bir çelişki ortaya çıktı.
Olay yerinde inceleme yapan ekipler, 83 delilden 43’ünün toplandığını açıklamıştı. Raporda ise 1’den 47’ye kadar delillerin toplandığı ve incelendiği belirtildi. Fakat 42 ve 47 numaralı delillere ilişkin hiçbir bilgi yer almadı.

Kaybolan deliller neydi?

Bunun üzerine Diyarbakır Barosu’nun soruşturma komisyonunda yer alan avukatlar, savcıya başvurdu. Yarım kalan olay yeri incelemesinden 43 delilin alındığının açıklandığını hatırlatan avukatlar, balistik raporlarında 47’nci delile kadar inceleme yapıldığının belirtildiğini kaydetti. Avukatlar, 42 numaralı delilin toplandığı belirtilen son numaralı delilden çok öncesindeki bir bölgede olmasına rağmen neden alınmadığı hususunun Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü’nden sorulmasını talep etti.

Talep dilekçesinde ayrıca 47 numaralı delille ilgili raporlarda neden hiçbir bilgi olmadığı soruldu.

Bu arada Diyarbakır Barosu’nun soruşturma komisyonunda görevli bazı avukatları, kaybolan delillerin Elçi’nin öldürüldüğü sokakta olduğu sonradan ortaya çıkan istihbaratçı iki polisin bulunduğu noktaya denk geldiğini iddia etti. Elçi soruşturması kapsamında o gün bölgede bulunan 26 polisin silahları alınıp balistik incelemesi yapılmıştı. Olayla ilgili görüntüleri inceleyen avukatlar, iki polisin daha sokaktan çıkıp kaçtığını tespit etmişti. Yapılan incelemede, bu iki polisin İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli oldukları ve çalıştıkları birim tarafından savcılığa isimlerinin verilmediği ortaya çıkmıştı. Baronun talebi üzerine iki polisin ifadesi tanık olarak alınmıştı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER