Siirt’te Vatandaşlar domuz gribi korkusuyla hastanelere akın etti

0
502 kez

Domuz gribi salgını nedeniyle yurdun çeşitli illerinde hastane ve sağlık merkezleri hastalarla dolup taştı. Bazı hastanelerde sağlık yetkilileri hastalara yetişemedi. Öte yandan Siirt Halk Sağlığı Müdürü Bahadır Özdemir AA yaptığı açıklamadaH1N1 virüsü şüphesiyle hastanelerde tedavi altına alınan 3 hastanın taburcu edildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, önceki gün açıklama yaparak paniğe gerek olmadığını savunmuş, Cumartesi günü itibariyle salt domuz gribi teşhisiyle ölen vaka sayısının 2 olduğunu söylemişti. Müezzinoğlu, H1N1 virüsü teşhis edilen ve başka hastalıklar sonucu hayatını kaybeden kişi sayısının da 12 olduğunu açıklamıştı.

Son günlerde domuz gribi nedeniyle ölümlerin meydana gelmesi vatandaşlarda paniğe yol açtı. Grip vakalarında bir artış yaşanırken, vatandaşlarda domuz gribi şüphesiyle hastanelere akın etti. Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Siirt’te de de sağlık kuruluşları ve özel ve devlet hastaneleri acil vakalarla doldu taştı.

Öte yandan Siirt Halk Sağlığı Müdürü Bahadır Özdemir, AA yaptığı açıklamada, H1N1 virüsü şüphesiyle hastanelerde tedavi altına alınan 3 hastanın taburcu edildiğini söyledi. H1N1 virüsünün mevsimsel gribin bir alt türü olduğunu belirten Özdemir, “Bu sene ilimizde şu ana kadar 3 vakamızda şüpheye rastlandı ve bu 3 vakamızın Siirt Kurtalan ve Eruh Devlet Hastanelerinde tedavileri tamamlandı. İyi halle taburcu edildiler. Bu hastalarımızdan sürüntü örnekleri alındı ve sonuçları için merkeze gönderildi. Şu anda sonuçları bekleniyor” dedi.

Şu an için il genelinde aktif H1N1 virüsü tanısıyla takip edilen veya tedavi edilen herhangi bir vakanın bulunmadığını ifade eden Özdemir, soğuğun ve nem oranının artması ve kalabalık ortamlardan dolayı ocak ayında normal grip vakalarında doğal bir artış beklediklerini aktardı

Siirt’te Vatandaşlar domuz gribi korkusuyla hastanelere akın etti

Foto:Arşiv-Temsili

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER