Taybet İnan’ın oğlu: İkinci bir Newala Kasaba ile karşı karşıyayız

0
346 kez

ŞIRNAK (DİHA) – Soykırım saldırılarında katledilen Taybet İnan ve kayını Yusuf İnan’ın kaçırılan cenazeleri sessizce toprağa verildi. Annesi için yazdığı mektupla gündeme gelen Mehmet İnan, cenazelere yönelik uygulamayı vahşet ve barbarlık olarak nitelendirerek, “İkinci bir Newala Kasaba ile karşı karşıyayız. Bütün dünya bu vahşet ve barbarlığa kör ve sağır adeta” dedi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde sürdürülen soykırım saldırılarında 20 Aralık tarihinde devlet güçlerince katledilen ve cenazesi 1 hafta sokakta bekletilen Taybet İnan ve kayını Yusuf İnan’ın cenazeleri dün Şırnak Devlet Hastanesi Morgu’ndan ailesine haber verilmeden kaçırılmıştı. Silopi’ye getirildiği öğrenilen cenazelerin dün gece saatlerinde Yenişehir Mahallesi Mezarlığı’na defnedildiği belirtildi.

‘İkinci bir Newala Kasaba ile karşı karşıyayız’

Annesi Taybet İnan için yazdığı mektupla Meclis ve kamuoyu gündemine gelen Mehmet İnan, cenazelerine yönelik uygulamaları vahşet olarak nitelendirdi. “Adeta ikinci bir Newala Kasaba (Kasaplar Deresi) uygulamasıyla karşı karşıyayız” diyen İnan, devletin hem Kürtleri katlettiğini hem de cenazelerini itibarsızlaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını hatırlattı.

‘Bu vahşeti kabul etmiyoruz’

Annesinin cenazesine gidemediğini dile getiren İnan, “Kendi yanlarına aldıkları imam ile 8 kişiden fazla kimsenin gelmesine izin verilemeyeceklerini söylediler. Dünyada böyle bir vahşet görülmemiştir. Bütün dünya bu vahşet ve barbarlığa kör ve sağır adeta. Cenazelerimizi bu şekilde defnedilmesi hiçbir şekilde kabul etmiyoruz” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER