Artık Cenazeler Ailelere Dahi Verilmeyecek

0
694 kez
Adli Tıp Kurumu Yönetmeliği’nde uygulanan değişiklikle cenazeler keyfi olarak kaçırılabilecek ve gizliceyürüttüğü kirli savaşa ve işlediği insanlık suçlarına rağmen Kürt halkının onurlu direnişini kıramayan faşist devlet, uygulamaya soktuğu yeni yöntem ve yönetmeliklerle direnişi kırmaya çalışıyor.

 

Abluka altına aldığı şehirleri tank ve toplarıyla döven, yaşlı-kadın, çoluk çocuk demeden her yaştan insanı katletmesine rağmen ölülerini onbinleri geçen bir kitlesellikle uğurlayan Kürt halkının cenazelerine dahi tahammül edemiyor. Öyle ki, geçtiğimiz iki hafta içinde Adli Tıp Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nde iki kez değişikliğe giderek faşist yaptırım ve uygulamalarına yasal kılıf uyduruyor.

 

Yönetmelikte yaptığı ilk değişiklikle, daha önce otopsisinin sonuçlanması veya hüviyetinin tespitinin ardından ailesi veya yakınlarına, kimsesiz ise 15 gün içinde belediyeye teslim edilebilen ceset, mülki idare amirliğine de teslim edilebilecek. Ayrıca, kimliği tespit edilmiş olmasına rağmen ailesi veya yakınlarınca üç gün içinde teslim alınmayan cesetler, gömülmek üzere belediyeye veya mülki idare amirliğine teslim edilecek.

 

Oysa sokağa çıkma yasaklarının bulunduğu bu bölgelerde onlarca insan haftalarca sokak ortasında bekletilen yakınlarının cenazesini almak isterken öldürülmüş, öldürülenlerin cenazesi ise otopsi raporlarına uygulanan gizlilik kararı ile yasadışı infazlar devlet tarafından korunma altına alınmıştı.

 

Yapılan ikinci değişiklikte ise, “cenazesi sırasında olay çıkacağı düşünülen kişilerin naaşları ailelerine teslim edilmeyecek. Bu cenazeler valilikler ve kaymakamlıklar tarafından toprağa verilebilecek.”  Ölülerini onbinleri aşan bir kitlesellikle uğurlayan Kürt halkının cenaze törenleri de bu sayede valilik tarafından “olay çıkacağı” gerekçesiyle ya izin verilmeyecek ya da apar-topar kaçırılarak cenaze bu işgalci güçler tarafından gömülecek.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği şöyle:

 

ADLÎ TIP KURUMU KANUNU UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

 

MADDE 1 – 31/7/2004 tarihli ve 25539 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Adlî Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendine ikinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

 

“Cesedin teslim veya gömülme işlemleri sırasında kamu düzeninin bozulabileceği veya toplumsal olayların meydana gelebileceği ya da suç işlenebileceği mülki idare amirince değerlendirildiği takdirde cesetler, gömülmek üzere doğrudan mülki idare amirliğine teslim edilir.”

 

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.

 

http://alinteri.org/

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER