Siirt’te cenazeleri almak isteyen yurttaşlara saldırı

0
1.641 kez

Siirt’te dün öldürlen 5 kişiden 3’nün  kimlikleri netleşti. Cenazeleri almak için yürüyen halka polisler biber gazı ve tazyikli suyla saldırırken, milletvekili Besime Konca ise hakarete maruz kaldı.

Siirt’e dün Ulus Mahallesi’nde bulunan bir eve düzenlenen polis baskınından öldürülen 5 kişinin cenazeleri Siirt Devlet Hastanesi’nde tutuluyor. Siirt Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mücahit Ongulu ve Cemal Oğuz’un aileleri cenazeleri teşhis etti. Cemal Oğuz’un cenazesinin hastaneden alınmasının ardından Siirt Zevya Mezarlığı’nda düzenlenecek törenle toprağa verileceği belirtildi. Mücahit Ongulu’nun cenaze törenine katılmak için ise Siirt halkı hastana önüne geldi ancak burada polis müdahalesi nedeniyle hal HDP il binası önünde toplanmaya başladı. Cumhuriyet Meydanı üzerine çok sayıda zırhlı araç ile birlikte özel harekat polisleri sevk edildi. Buradan harekete geçen kitleye polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Polis saldırısına tepki gösteren HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ise polis müdürünün hakaretlerine maruz kaldı.

Polis müdürü, HDP milletvekili Besime Konca’ya, “3 kişi toplansa müdahale edeceğiz. 5 terörist öldürüldüğü zaman neredeydin. Haddini bil. Devletten maaş alıyorsun, 5 teröristin cenazesini almaya gelmişsin” şeklinde hakaretlerde bulundu. Polis saldırılarına rağmen HDP milletvekilleri ve çok sayıda yurttaş katledilen Ongulu’nun defnedileceği, Şirvan ilçesinin Zivziv köyüne doğru hareket etti.

Öldürülen diğer 2 kişinin kimlik bilgileri henüz öğrenilmezken, kentteki abluka devam ediyor.

 

Kaynak:JİNHA/http://jinha.com.tr/TUM-HABERLER/content/view/42471

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER