Siirt’te Öldürülen 2 kişi Toprağa verildi

0
2.925 kez

Siirt’te Çıkan Çatışmada öldürülen Cemal Oğuz ve Murat Yıldız isimli yurttaşlar, Siirt’te düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Siirt’te, özel harekat polislerinin Ulus Mahallesi’ne yönelik saldırıları sırasında öldürülen 5 yurttaştan teşhis edilen Cemal Oğuz ve Murat Yıldız’ın cenazeleri, Siirt Devlet Hastanesi morgundan aileleri tarafından teslim alınması ardından Zeviye Mezarlığı’nda kitlesel bir şekilde son yolculuğuna uğurlandı. Polis ablukasından dolayı hastaneye gidemeyen yurttaşlar, yine Tillo Durağı’nda barikat kuran polisler tarafından cenaze törenine katılmaları engellendi.
Buna rağmen törene katılan yüzlerce yurttaş, Oğuz ve Yıldız’ın cenazelerini “Şehid namirin” sloganları ile karşıladı. Ailelerinin gözyaşları ve zılgıtlar eşliğinde cenazelerin toprağa verilmesi ardından “Çerxa şoreşe” marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu.

Cemal Oğuz’un babası Mehmet Ali Oğuz defin işlemleri ardından yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt halkına çözüm sözü verdiğini ve yerine getirmediği için bugün çocuklarını toprağa verdiklerini söyledi. Oğuz’un Kürdistan şehidi olduğunu ifade eden baba Oğuz, Kürt halkına başsağlığında bulundu.


Murat Yıldız’ı kendi elleri ile toprağa veren baba Arif Yıldız yaşadığı acı nedeniyle konuşamazken, hala Nezahat Çelepkolu Kürt halkına zulmün reva görüldüğünü ifade etti. Çelepkolu, işlenen cinayetlere “Bakanların gözü kör mü? Gelsin bu zulmü görsünler, bu kanı durdursunlar. Kendi çocuklarını bu savaşa kurban etsinler. Biz çocuklarımızı çöpte bulmadık.” sözleri ile tepki gösterdi.

Hiçbir gücün Kürt halkını sindiremeyeceğini dile getiren MEYA-DER Siirt Şube sözcüsü Berivan Karakoyun de “Elinde güller olan çocuklar, ağır silahlarla katledildi. Çözüm süreci boyunca ne asker ne gerilla cenazesi gelmedi. Hiçbir ananın yüreği yanmadı. Kürt halkı bundan sonra iradesine ve onuruna kararlı bir şekilde sahip çıkacak” diye konuştu.

Öldürülen 5 yurttaştan kimlik bilgileri teşhis edilemeyen 2 yurttaşın cenazesi de halen Siirt Devlet Hastanesi morgunda bekletiliyor.

srt-16-01-16-katledilenler-son-yolculuguna-ugurlandi2 srt-16-01-16-katledilenler-son-yolculuguna-ugurlandi7 srt-16-01-16-katledilenler-son-yolculuguna-ugurlandi3 srt-16-01-16-katledilenler-son-yolculuguna-ugurlandi6

Kaynak:DİHA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER