5 kişinin öldürüldüğü evde inceleme yapıldı

0
1.964 kez

SİİRT (DİHA) – Siirt Barış İnisiyatifi üyeleri, kentte geçtiğimiz Cuma günü polis ve özel harekât timleri tarafından 5 kişinin öldürüldü, Ulus Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.

Siirt Barış İnisiyatifi üyeleri, kentte 15 Ocak günü polis ve özel harekât timleri tarafından baskın yapılan ve 5 kişinin infaz edildiği Ulus Mahallesi’ndeki evde incelemelerde bulundu. İnceleme yapılan evde ve çevresinde bulunan diğer bazı evlerde çok sayıda kurşun izinin olması dikkat çekti.

Evdeki incelemelerinin ardından mahalle muhtarı ve yurttaşlarla da görüşen grup sözcüsü Op. Dr. Ekrem Bilek, şiddettin mutlaka sona ermesi gerektiğini ifade etti.

Güney Afrika ve IRA örneklerine bakıldığında yaşanan onca acıya rağmen barış görüşmelerinin devam ettirilip, sonuçlandırıldığına işarete eden Bilek, “Karşınızdakini karalayarak, aşağılayarak, hırpalayarak veya onlar başkalarını hırpalayarak barış gelmesini erteler. Barış süreçleri çok uzun, meşakkatli, çok sabır ve büyük fedakarlıklar isteyen bir süreçtir. Biz Siirt Barış İnisiyatifi olarak, halen barıştan vazgeçmiş değiliz. Barışın bir gün mutlaka bu topraklara geleceği umudumuzu koruyoruz. Ama barışın halkların onurunu, şerefini ve haysiyetini koruyacak şekilde olacağına inanıyoruz. Mahallede yaptığımız incelemede orada yaşamsal bir olayın yaşandığını gördük. Mutlaka bu mahallelerimizde, kentlerimizde ve kırsal alanlarda da bir an önce şiddettin ortadan kalkması gerektiğini istiyor, diyalog ve müzakereye bir önce geçmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

İnisiyatifi üyesi Av. Mehmet Ali Özel de barış için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini dile getirdi. Özel, “Hepimizin demokrasi zorlamak gibi bir görevi var. Demokratik yöntemler ile sorunlarımızı çözmek noktasında işbirliği yapmak zorundayız” diye konuştu.

‘Barışın gelmesi hepimizin görevi’

Artık siyasal kanalları işletmek suretiyle ülkenin daha demokratik, daha barışçıl hale gelmesini sağlamanın herkesin görevi olduğunu vurgulayan Özel, Bu amaçla çalışan bütün örgüt ve kurumlarla iş birliği yapmak gerekiyor. Küçük küçük barışçıl gurupların büyük organizasyonlar yapmanın zamanı geldi. Bu yaşananlara halk karşı çıkarsa bu ülkeye barış gelir. Barış talebini her zaman dile getirmek gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

 

srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme16

srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme15 srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme13

srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme12 srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme11 srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme10 srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme8 srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme7

srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme5 srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme4 srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme3 srt-20-01-16-baris-insiyatifi-inceleme1

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER