Çözüm Süreci neden mi bitti: Yanıtı Yalçın Akdoğan verdi.

0
399 kez

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, bölgede halkın HDP’ye oy vermesinin çözüm sürecini bitirdiğini ileri sürdü.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TRT Haber ‘de gündeme dair soruları yanıtladı.

Akdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

‘Bunun siyasi vebali MHP’ye ait’

“HDP’yi kabineye sokan şartları hazırlayan MHP’dir, bunun siyasi vebali MHP’ye ait. Yani, MHP erken seçime bir şekilde destek verseydi, Sayın Bahçeli, Sayın Başbakanımızla görüşmesinde çok açık söyledi. ‘Meclis’e seçim önerisini getirirseniz, biz katılırız ve ‘hayır’ deriz.’ Seçim hükümetine de girmiyorsunuz. Ne olacak o zaman? Sizin bu tavrınız, her şeye karşı çıkan, olumsuz bakan tavrınız buna sebep oldu.”

“Başbakanımız bütün partiler için bu isimleri belirlerken ehliyet, liyakat ve uyum kriterlerini saydı. O kişinin belli bir tecrübesi olması, birikimi olması yani devlet iradesinde, sivil toplumda belli bir tecrübeye sahip olması, bir şekilde hükümet içinde de bir uyum ortaya koyabilmesi, böyle baktığımızda elbette ona uygun isimler belirlendi. Elbette, Türkiye ortalamasına konuşma vasfına sahip olan, yani Türkiye ortalamasına söyleyecek sözü olan, ona göre bir üslubu olan kişiler olmasına özen gösterilmiş olabilir.”

“HDP’ye dönük eleştiriler, çözüm süreci için AK Parti’nin ne kadar gerekli olduğu veya AK Parti’nin iktidar olabilmesi için bir kaç puanın çok önemli olduğu ve rehavete kapılmamak lazım gibi bir takım uyarılarda bulundum. Seçimden sonra çoğunun maalesef doğru çıktığını gördük.”

‘Ortada süreç yok’

“AK Parti iyi bir oy almasına rağmen tek başına iktidar olamadı. ‘Güven ve istikrarın devamı AK Parti varsa, bu varsa, AK Parti varsa çözüm süreci var’ derken bu bir tehdit değildi. AK Parti güçlü bir şekilde iktidar olmadığı zaman kim yapacak bunu? Bölgede insanlar HDP’ye oy verdiler, çözüm süreci için oy verdiler, ortada süreç yok. HDP bunu yapabiliyor mu? Yapamıyor. Kim yapabiliyor bunu? Güçlü bir AK Parti iktidarı yapabiliyor. Çünkü o başlattı, o sürdürüyor.”

‘Mesele HDP’nin barajı geçip geçmemesi değil’

HDP’ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve “çözüm sürecinin aktörlerini” hedef alan “paralel yapı”, “ulusalcı kesimler” ve “statükocu blok” olarak adlandırdığı çevreye kendini kullandırmak suçlaması yönelten Akdoğan şunları söyledi:

“Buradan nasıl çözüm sürecinin hayrına bir sonuç bekliyorsun? Ben bunu eleştiriyordum. Eleştirirken de HDP barajı geçmiş geçmemiş değil mesele. Bütün eleştirilerim sürecin selameti içindi. Süreç için bu kadar emek verdik. Demokratik Açılım Süreci, Milli Birlik Kardeşlik Süreci, Oslo’da yaşananlar ve çözüm süreci. Kürt kardeşlerimizi kucaklamak için, bölgenin gelişimi için, demokratik iklimin ıslahı için birçok çaba yaptık.”

HDP’nin PKK’ye çağrısı

“Hep şunu söyledim seçimden önce silah yukarı gidecekse siyaset aşağı gidecek. İkisi birden yükselirse burada bir sorun var demektir. HDP’nin barajı geçmesine ben ilkesel olarak eleştiri getirmedim.

“Sen bir taraftan yükselirken diğeri de yükselirse, silah da etkisini sürdürmeye çalışırsa burada bir problem olur. Onlar maalesef bu tavrı ortaya koyamadı. Artık silah tamamen devre dışı kalmalı.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER