Rusya ve ABD, Cenevre’ye davet edilecek heyetler konusunda anlaştı PYD katılacak”

0
628 kez

Rusya ve ABD’nin, gelecek hafta Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmelerine iki ayrı Esad karşıtı heyeti davet etmek üzerinde anlaştığı öne sürüldü.

Rusya ve ABD’nin, gelecek hafta İsviçre’nin Cenevre kentinde üçüncüsü yapılacak Suriye görüşmelerine davet edilecek heyetler üzerinde anlaştığı iddia edildi. Görüşmelere iki ayrı Esad karşıtı heyetin davet edileceği belirtiliyor. Heyetlerden birinin Washington, diğerinin ise Moskova’nın daveti üzerine Cenevre’ye gideceği bildiriliyor.

Moskova ve Washington arasında, ‘muhalefeti’ kimin temsil edeceği konusundaki görüş ayrılıkları nedeniyle ertelenen görüşmelere, ABD, İslam Ordusu’nun da katılmasını isterken, Rusya buna karşı çıkıyor. Rusya’nın katılmasını istediği örgütler arasında PYD’nin de bulunduğu ifade ediliyor.

Bloomberg, ismini vermek istemeyen üç Batılı ve BM diplomatına dayandırdığı haberinde, Rusya ve ABD’nin heyetler konusunda anlaşmaya vardığını aktardı. Habere göre, Moskova, İslam Ordusu’nun görüşmelere katılmasını kabul ederken, Washington bir başka Esad karşıtı heyetin davet edilmesine itiraz etmeyecek.

 

Kaynak: http://www.ilkehaber.com/

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER