Siirt’teki barış nöbeti sona erdi

0
648 kez

Siirt’te KESK ve DİSK öncülüğünde, bölge kentlerindeki kuşatmanın son bulması ve müzakere masasına dönülmesi amacıyla yapılan 2 günlük barış nöbeti yapılan açıklamayla sonlandırıldı.

Siirt’te KESK ve DİSK öncülüğünde bölge kentlerindeki devlet kuşatmasının son bulması ve müzakere masasına dönülmesi amacıyla başlatılan 2 günlük barış nöbeti yapılan açıklama ile sonlandırıldı. Kızılay İş Merkezi önünde bir araya gelen barış nöbetçileri, “Çatışmaların son bulması, barış ve özgürlükler için nöbetteyiz” pankartını açarak, kuşatma altında bulunan kentlerdeki yurttaşların yaşadığı zorluklara dikkat çekmek için beyaz bayraklar taşındı. Açıklamaya katılanlar ayakkabılarını ve çoraplarını çıkardı.

‘Kalıcı barış sağlanana kadar mücadeleye devam’

Barış nöbetçileri adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Serdar Batur, “6 aydan beri devam eden bu çatışmalı süreçte yaşanan şiddet ve ihlalleri eleştirenler tehditlere maruz kalmakta, soruşturmalar tabi tutulmakta veya bir takım rahatsız edici tacizlerle karşı karşıya kalmaktadır. 30 ocak günü beyaz Show arayarak bölgede anneler ve çocukların öldürüldüğünü söyleyerek insanların buna sessiz kalmaması çağrısı yapan Ayşe öğretmene ve program sunucusu ve yöneticisine soruşturma açılması olayın vahamiyetini ortaya koymaktadır.”açıklamasında bulundu.

Batur açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

Temmuz 2015 ten beri devam eden bu çatışmalı ortamda, Demokratik Kitle Örgütleri olarak her zaman Emekten, demokrasiden ve Barıştan yana taraf olduk. Bu günde bu duruşumuzu aynı kararlılıkta koruyoruz. Sokağa çıkma yasaklarının kalkması için kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere hiç kimsenin ölmemesi ve derhal barış için müzakerelere dönülmesi için Cuma akşamı saat 17:00’da başlattığımız YAŞAM NÖBETİNİ yaptığımız bu açıklamayla akşam saat 17:00’da sonlandırıyoruz.

Batur, çatışmalı sürecin sona ermesi ve kalıcı barışın sağlanması için eylem ve etkinliklerini sürdüreceklerini aktardı.

baris-nobet2

srt-24-01-16-baris-nobeti-bitis-aciklama1 srt-24-01-16-baris-nobeti-bitis-aciklama2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER