4 kişilik Rojava heyeti Cenevre’ye davet edildi

0
618 kez

ürkiye’nin tüm engellemelerine rağmen PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, PYD Avrupa Temsilcisi Abduselam Mistefa, ile Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanları İlham Ehmed ve Heysem Menna’dan oluşan Rojava heyeti, 29 Ocak’ta yapılacak Cenevre görüşmelerine davet edildi.

Türkiye’nin katılmamaları için yoğun bir diplomatik faaliyet yürüttüğü ve davet edilmeleri durumunda görüşmeleri boykot etme tehdidinde bulunduğu Rojava heyeti, 29 Ocak gününe ertelenen Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmelerine davet edildi. Rojava’daki siyasi kaynaklardan edinilen bilgilere göre, davet edilen 4 isim PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, PYD Avrupa Temsilcisi Abduselam Mistefa ile Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanları İlham Ehmed ve Heysem Menna’dan oluşuyor.

Edinilen bilgilere göre, görüşmelere davet edilen isimlere Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura tarafından davetiyeleri gönderildi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura’nın Cenevre görüşmelerinin planlaması için görüşmek üzere PYD Eş Başkanı Salih Müslim dün Cenevre’ye hareket etmişti.

Kaynak:DİHA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER