Cizre’deki yaralılar: Ambulansın geleceği yok, halkımız kendi çocuklarını alsın

0
355 kez

ŞIRNAK (DİHA) – Cizre’de 19 yaralının ve 6 cenazenin 6 gündür ambulans beklediği bodrumdaki yaralılardan DBP PM üyesi Mehmet Yavuzer, 6 gündür devletin “ambulans gönderiyoruz çatışmadan giremiyor” diyerek kendilerini oyaladığını ve kamuoyunu yanılttığını söyledi. Yaralıların tamamının sivil olduğunu belirten Yavuzer, 5 ağır yaralının bulunduğunu ve yaralılara 2 gündür su dahi veremediklerini söyledi. Yavuzer, “Ambulansın geleceği yok, halkımız kendi çocuklarını alsın” dedi.

Cizre’de 19 yaralının ve hastaneye kaldırılamadığı için yaşamını yitiren 6 yurttaşın cenazesinin bulunduğu Cudi Mahallesi’ndeki eve belediyeye ait ambulans ve sağlık personelinin gitmesi devlet güçleri tarafından engellenirken, evi ablukaya alan zırhlı araçlardan mehter marşları çalındığı ve eve top atışları yapılmaya devam edildiği belirtildi. Yaralılar arasında bulunan DBP PM üyesi Mehmet Yavuzer, yaralılara 2 gündür su olmadığından dolayı su dahi veremediklerini söyledi. Yaralılardan Ferhat Karaduman, Sultan Irmak, Ferhat Saltık ve Mustafa Gazyak’ın sağlık durumlarının ağır olduğunu söyledi. Eve ve çevresine top atışlarının devam ettiğini ve bodrumunda bulundukları evin 3 katının çöktüğünü söyledi. Yavuzer, evi ablukaya alan zırhlı araçlardan mehter marşlarının çalındığını da söyledi.

‘Sıvı almazlarsa yaşamlarını yitirecekler’

Vali ve Sağlık Bakanı’nın “ambulans gönderiyoruz çatışmadan giremiyor” açıklamalarının kamuoyunu yanıltmaya ve oyalamaya dönük olduğunu belirten Yavuzer, “yaralılar güvenli bölgeye yürüsün” açıklamasına da tepki gösterdi. Yavuzer, “Burada su almaya çıkmaya çalışan arkadaşlarımızı vuruyorlar. Yaralıların durumu zaten ağır ve ev kuşatılmış durumda. Bunu nasıl söyleyebilirler. Günde 50 defa bombalanıyor. Durumu izah etmekten yorulduk” dedi. Yavuzer, “Burada askeri kişilerin olduğunu düşünüyorlar, gelip bakabilirler. Evin etrafı kuşatılmış, mehter marşı çalışıyorlar. Tamamen Kürt halkını, kamuoyunu kandırmaya çalışıyorlar. Kürt halkı iyi bilsin, 5 gündür aynı yalanları söylüyorlar. Burada 2 gündür insanlar sıvı almıyorlar. Sıva almasalar zaten ölecekler. Cizre’nin girişinde bekleyen, Cizre’de bulunan ve tüm halkımız iyi bilsin. Sıva almasalar 2 gün içinde yaşamını yitirecekler. 6 kişi yaşamını yitirmiş, 19 yaralı var. 5’nin durumu ağır. Bu binanın etrafı her gün bombalanıyor. 3 katı çökmüş durumda” dedi.
‘Halkımız çocuklarını kendisi almalı’

“Dünyanın neresinde bu resim var” diyerek duruma tepki gösteren Yavuzer, kamuoyuna da çağrıda bulundu. Yavuzer, “Buradaki insanların kendi kendisine yaşamını yitirmesini bekliyorlar ya da emniyet birilerinin girip infaz etmesini düşünüyorlar. Buradaki insanlar nefesleri ile moralleri ile direniyorlar. Bu insanlar iki gündür sıvı almıyor. Buradaki insanlar sağlıklı da olsa iki gün sonra yaşamını yitirecek. Bunun altından da kimse kalkamayacak. Halkımız kendilerini Cizre sokaklarına vurmalı kendi çocuklarını kendilerini almalıdır” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER