Besime Konca: Kadınlar için yeni ve tarihi bir dönem başlayacak

0
1.026 kez

ANKARA (DİHA) – Kongre ve konferans sonucu aldıkları kararları değerlendiren HDP Kadın Grubu Sözcüsü Besime Konca, mücadeleyi büyütme yönünde aldıkları kararlar ile önümüzdeki dönemin kendileri açısından yeni ve tarihi bir dönem olacağını vurguladı. Özyönetim inşasında yer alacaklarını dile getiren Konca, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve erkeğin dönüşümü için eğitim programları oluşturulmak gibi çalışmalar yürüteceklerini de dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan HDP kongresi ve öncesinde yapılan kadın konferansında HDP’li kadınlar aldıkları önemli kararlar ile yeni döneme hazırlanıyor. Kürdistan ve Türkiye’de devlet saldırılarına karşı direnen kadınların mücadelesini her alanda yükseltme kararı alan HDP’li kadınlar, aynı zamanda oluşturulan Kadın Grubu ile öz yönetim direnişini Meclis’e taşıma kararı aldı.

Hem kadın konferansı hem de kongrede alınan kararları ve bundan sonra Meclis’te yapacak çalışmaları değerlendiren HDP Kadın Grubu Sözcüsü Besime Konca, aldıkları kararların direnişi yükseltme yönünde olduğunu söyledi.

Kadınlar açısından yeni dönem nasıl olacak? 

Yürüttükleri tartışmalarda eksik kaldıkları çalışmaları ele aldıklarını ifade eden Konca, yeni dönemde eylem planlarını ve çalışmalarını şöyle sıraladı: “AKP ve devlet faşizmine karşı yaptığımız çalışmaların da yetersiz ve eksik kaldığını tespit ettik. Özelikle Kürt sorunun demokratik çözümü noktasında AKP ve devlet faşizmini durduracak tek gücün kadınlar olduğundan hareketle yeni bir eylem planı önümüze koyduk.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasına yoğunlaşacağız. Erkeğin dönüşümü için eğitim programlarını oluşturularak, yerelden genel siyasette kadının görünür kılınması ve örgütlemesi için her il ve ilçede kadın meclislerini daha yoğun bir şekilde oluşturacağız. Özelikle savaşı ve kadın katliamlarını durdurma temelinde çeşitli karalar aldık. Meclisler üzerine Kürdistan ve Türkiye’nin her il, ilçe ve mahallesinde kadınlara ilişkin mücadele alanları açacağız. 21. yüzyıl da AKP’nin Kürtlere karşı başlattığı savaşa karşı ciddi bir eylem planı ve örgütlenme stratejisi ile parlamentoda mücadele etme sözünü verdik.”

Konca, toplumu geriye çeken her türlü anti demokratik, dinci, milliyetçi, kadın karşıtı politika ve oluşumu ancak kadınların durdurabileceğine de vurgu yaptı.

‘AKP çöküşe doğru gittiğini biliyor’

Önümüzdeki sürecin HDP’li kadınlar açısından yeni ve tarihi bir dönem olacağını vurgulayan Konca, “HDP’li kadınlar olarak elimizden geldikçe Meclis’te Kürdistan’da yapılan katlamaları gündemleştirip anlatmaya çalışıyoruz. Ancak her yerde AKP’nin saldırılarıyla karşı karşıyayız. Siyaset üreterek, saldırılara karşı durarak, güçlü bir moral mitvasyonla başarılı olup bu siyaseti kıracağız. AKP yürüttüğü savaş ile birlikte son kozunu oynuyor. Kırılma noktasında ‘savaş ile ne kadar toplumu baskı altına alabilirim’ düşüncesinde. Ancak giderek bunun bir çöküşe doğru gittiği görülüyor. Bunu sağlayan bizlere ve Kürt toplumuna da saldırıyor” diye konuştu.

‘Saldırılara karşı güçlü bir mücadele vereceğiz’

Bu konuda kadın örgütleri ile ortaklaştıkları ve özellikle AKP’nin faşizmine karşı direndikleri için HDP’li kadınların hedef alındığını dile getiren Konca, HDP kadın grubunun daha önceki deneyimleri ile birlikte yeni dönemde daha etkili bir mücadele yürüteceğine işaret etti. Konca bunu da “Biz her alanda siyaseti değiştireceğimizi söylüyoruz. HDP’de eksiği ne olursa olsun sonuçta başarılı olacak. HDP’li kadınlar olarak saldırılara karşı çok güçlü bir mücadele vereceğiz” sözleriyle dile getirdi.

‘Kürt kadınlarına yönelik ideolojik saldırı var’

Kadın katliamlarına da işaret eden ve kadınların hedef alınarak katledilmesinin devlet politikası olduğunu belirten Konca, devletin özellikle Kürdistan’da kadınları katlettiğini hatırlattı. Konca, saldırıların kadınların mücadele gücünden ve toplumsal etkisinden kaynaklandığını söyledi. Kürt kadınlarına yönelik ideolojik bir saldırının da olduğunu da belirten Konca, “Taybet ananın cenazesinin yerde bekletilmesi, Ekin Wan’ın bedenine yapılanların sebebi budur” dedi.

‘Öz yönetimi güçlü inşa edeceğiz’

AKP’nin faşizmine karşı kadınlar ile birlikte özyönetimi sahiplenip, bütün toplumsal ayaklarından oluşan sağlık, emek, ekonomi, kültürel, siyasal, ekolojik alanlarda toplumu güçlü bir şekilde inşa edeceklerini dile getiren Konca, bunu başaracakları güçleri olduğunu da dile getirdi.

‘Direnen kadınların mücadelesini mecliste yükselteceğiz’

Rojava kadın devrimi ile bütün dünya kadınların deneyim sahibi olduğunu anımsatan Konca, Rojava’da direnen kadınların öz yönetim modelinin Türkiyeli kadınlara yansıdığını belirtti. Konca, Kürt kadınları öncülüğünde gelişen öz yönetim direnişinin, Gezi direnişinin devamı olduğunu dile getirerek, Türkiyeli kadınlara ve topluma bunu anlatacaklarını söyledi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER