‘Erkek egemen militarist zihniyete karşı direneceğiz’

0
1.241 kez

SİİRT (DİHA) – Ülkede devam eden kadına yönelik artan şiddet, tecavüz ve cinsel saldırılara ilişkin açıklama yapan Berfin Kadın Danışma Merkezi, kadınların erkek egemen militarist zihniyetin, kadın bedeni, kimliği ve onuru üzerindeki her türlü denetimine, iktidarına ve saldırısına karşı direneceğini vurguladı.

Siirt Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Berfin Kadın Danışma Merkezi, kadına yönelik şiddet, tecavüz ve cinsel istismara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Siirt Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Belediyesi Eşbaşkan Yardımcılarından Elif Akgül Ateş, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Pervim Yürek, meclis üyeleri ve belediyenin kadın çalışanları katıldı. Toplantıda konuşan Berfin Kadın Danışma Merkezi Çalışanı Psikolog Şaziye Sevilgen, Türkiye’de kadınların her gün bir şiddet ve ölüm haberiyle uyandıklarını belirterek, “Şiddet tarihsel yazgımız haline getiriliyor. Ev içinde, sokakta, okulda, şehir meydanlarında erkek şiddeti kol geziyor” dedi.

Siirt’in Kurtalan ilçesinde bir yıldır kayıp olan Kewi Elban’ın cenazesinin yaklaşık bir ay önce avcılar tarafından bulunduğunu hatırlatan Sevilgen, Elban’ın kardeşi ile görüştüklerini ardından da savcı ile görüşme talep ettiklerini aktardı. Sevilgen, savcının “gizlilik” kararı olduğunu söyleyerek bilgi vermediğini belirtti.

‘Biz kadınlar bu davanın takipçisi ve müdahili olacağız’

Ailenin jandarmaya ve savcılığa daha önce birçok kez başvurduğunu belirten Sevilgen, başvurulara rağmen harekete geçmeyen kolluk kuvvetlerinin ve yargının kadın bulunduktan sonra dosyaya alelacele gizlilik kararı koyduğuna dikkat çekti. Sevilgen, “Kadın cinayetlerinin bu kadar yaygın olduğu bu topraklarda hukuk ve devlet kurumları neden sessiz kalmakta? Vahşice katledilen Kewi Elban’ın daha önce birçok kez şiddet gördüğü, eşinin kuvvetli şüpheli olarak gözaltına alınması ve sonrasında serbest bırakılması olayın ne kadar korkunç boyutta olduğunu gözler önüne seriyor. Biz kadınlar bu davanın takipçisi ve müdahili olacağız. Buradan tüm kadın örgütlerine de çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu.

İstanbul’da bulunan Bağdat Caddesi’nde genç bir kadına tecavüz edilmesini hatırlatan Sevilgen, yaşanan olayın ardından sosyal medya üzerinden tecavüzü meşrulaştıran mesajlar atılmasına dikkat çekti. Sevilgen, kadınlar olarak bu duruma susmayacaklarını ifade etti.

‘Meclis ölümlerin sorumlusudur’

Sevilgen, “Her gün en az bir kadının öldürüldüğü, sokak ortasında tecavüz edildiği, kendisini korumak için öz savunma iradesini kullanan kadınların müebbetle yargılandığı coğrafyanın insanlarıyız. Kadın cinayetlerinin bu kadar yaygın olduğu bu topraklarda kadınlara hala koruma vermeyen savcılıklar, katillere ceza indirimi uygulayan mahkemeler, şiddet gören kadınları ölüm yerleri olan evlerine geri gönderen kolluk kuvvetleri, hala kadını değil de aileyi korumayı öncelik kabul eden meclis, ölümlerimizin en üst düzeydeki sorumlularıdır” ifadesinde bulundu.

Kürdistan’da yaşanan kuşatma ve katliamlara da işaret eden Sevilgen, her gün kadınların katledildiğini hatırlattı. Sevilgen, Siirt Belediyesi çalışanı Pınar Ekinci’nin evine baskın yapan polisin Ekinci’ye psikolojik şiddetine uyguladığını söyledi. Sevilgen, “Erkek egemen militarist zihniyetin, bedenimiz, kimliğimiz onurumuz üzerindeki her türlü denetimine, iktidarına ve saldırısına karşı direnmeye devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

srt-28-01-16-berfin-kadin-danisma-merkezi-aciklama1

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER