BM: Türkiye, Cizre’deki ‘şok edici’ olayı soruşturmalı

0
500 kez

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad el Hüseyin, Türk yetkililere yaklaşık 10 gün önce Cizre’de aralarında HDP’li vekil Faysal Sarıyıldız’ın da bulunduğu bir grubun üzerine ateş açılmasını incelemesi için çağrıda bulundu.

Zeid Ra’ad el Hüseyin, 20 Ocak’ta Şırnak’ın Cizre ilçesindeki çatışmalarda yaralanan insanları ve cenazeleri taşırken aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın da bulunduğu 10 kişinin ateş altında kalmasına değindi.

El Hüseyin, olaya dair ‘şok edici’ görüntülerde bir kadın ve bir erkeğin beyaz bayrak taşıdığı ve muhtemelen ölü bedenlerin taşındığı bir el arabasıyla sokakta ilerlerken zırhlı bir askeri araç tarafından izlendiğini belirtti.

Zeid yapılan yazılı açıklamada, “Yolun karşısına ulaşmakta yoğun ateş altında kaldıkları görülüyor” derken, olayda yaralanan kameramanın ‘basına baskı’ çerçevesinde tutuklanabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

HDP’Lİ VEKİLİN DE BULUNDUĞU GRUBA ATEŞ AÇILMIŞTI

Aralarında HDP’li Sarıyıldız ve gazetecilerin bulunduğu bir grup, Cudi mahallesine giderek cenazeleri ve yaralıları almıştı. Cudi’den Cizre’ye dönen gruba iki zırhlı araçtan açılan ateş sonucu İMC TV kameramanı Refik Tekin’in de aralarında olduğu 10 kişi yaralanmıştı.

DEMİRTAŞ: BM’YE 10 GÜN ÖNCE BİZ BAŞVURDUK

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş bölgedeki gelişmelere ilişkin devreye girmesi için BM’ye 10 gün önce kendilerinin başvurduğunu söyledi.

Parti genel merkezinde MYK toplantısı öncesinde soruları yanıtlayan Demirtaş, BM’nin çağrısı ile ilgili olarak “Arkadaşlarımız komisyonların ve BM’nin devreye girmesi konusunda Cenevre’de 10 gün önce elden başvuru yaptılar. Türkiye BM üyesi bir ülke ve BM sözleşmelerine uymak zorundadır” dedi.

Demirtaş, BM’nin çağrısı doğrultusunda beklentilerini şöyle aktardı:

“Bölgedeki yaralılar, çocuklar da dahil sivillere bedel ödetmek yerine, onlar üzerinden toplum üzerinde bir psikolojik savaş yürütmek yerine hükümeti insani, vicdani, ahlaki ve hukuki görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz.”

Kaynakhttp://tr.sputniknews.com/turkiye/20160201/1020565429/bm-turkiye-sivil-ates-cizre.html#ixzz3yv4Lk8CY

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER