Cizre’ye girmekte kararlı sağlıkçılardan ‘yolu açın’ çağrısı

0
250 kez

MARDİN (DİHA) – Cizre’de 9 gündür mahsur kaldıkları bodrum katında hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralılara müdahale etmek için Cizre’ye girmek isteyen fakat iki kez engellenen TTB ve SES üyesi gönüllü 14 sağlıkçı, Cizre’ye girmeye kararlı olduklarını ve tüm engellemelere rağmen yollarına devam edeceklerini belirtti.

Cizre’de 9 gündür mahsur kaldıkları bodrum katında hastaneye kaldırılmayı bekleyen 15 yaralı, 7 cenaze ve 9 yurttaşın çıkarılarak hastaneye kaldırılması için Cizre’ye doğru yola çıkan TTB ve SES üyesi gönüllü 14 sağlıkçı, sabah saatlerinde İdil girişinde Valilik kararı ile engellenmeleri üzerine Nusaybin Yolu’nu kullanarak Cizre’ye geçmek istedi. Ancak burada da engellenen sağlıkçılar daha sonra Mardin merkeze dönerek KESK Mardin Şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. İncilay Erdoğan, yaralıların bulunduğu bodrumun bir toplu mezara dönüşmemesi ve yaralılara yardım etmek için yola çıktıklarını ancak Cizre’ye girişlerinin iki kez engellendiğini vurguladı. Erdoğan, yaralılara bir an önce müdahale edebilmeleri için koridor açılması taleplerini bir kez daha yeniledi.

Ardından konuşan Batman TTB Genel Sekreteri Op. Dr. Ömer Faruk Erin de, en temel insani hak olan yaşam hakkına cevap olmak adına yola çıktıklarını belirterek, engellenmelerinin ise tarihe büyük bir utanç olarak kaydedileceğini kaydetti.

Daha sonra açıklama yapan Ankara TTB üyesi Dr. Onur Naci ise, devlet güçlerinin sözlü olarak bildirdikleri karar doğrultusunda engellendiklerini ve kendilerine yazılı bir karar dahi gösterilmediğini söyledi. Yetkililere Cizre’ye girişleri için yolu açmaları konusunda acil çağrıda bulan Naci, “Ayrıca Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşlarını, bu sorumluluğu paylaşmaya davet ediyoruz. Gönüllü sağlık heyetinin üyeleri olarak, sağlık koridoru açılana ve yaralılar hastanelere ulaştırılana kadar, bu yollardaki girişimlerimize devam edeceğimizi, Cizre yolunda olacağımızı kamuoyuna saygıyla belirtiriz” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER