Din alimleri Abluka ve Yasaklar İçin direniş orucunda

0
508 kez

HABER MERKEZİ(DİHA) – Demokratik İslam Kongresi, AKP’nin Kürt halkına açtığı savaşa karşı İstanbul, Diyarbakır ve Van’da direniş orucu başlattı. “Zulme karşı direniş orucu” sloganıyla başlatılan süresiz dönüşümlü direniş oruçları, Kürdistan’daki abluka ve katliamlar son buluncaya kadar devam edecek.

İSTANBUL

İstanbul’da Demokratik İslam Kongresi (DİK) öncülüğünde, Kürdistan’daki devlet kuşatmasına karşı Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde (DİAYDER), “Zulme karşı direniş orucu” sloganıyla süresiz dönüşümlü direniş orucuna başlandı. Eylem öncesi DİK, DİK kadın ve gençlik meclisleri ile DİAYDER üyelerinin katılımıyla açıklama yapıldı. HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan’ın da destek verdiği açıklamada DİK adına konuşan Ekrem Baran, Kürdistan’da yaşananlara dikkat çekerek, “Kobane’de insanlar nasıl katledildi ise şu an Kürdistan’dan da aynı vahşet uygulanıyor” dedi. Baran, Diyanet ve tüm İslam kurumlarına “Gelin bu zulmü hep beraber durduralım” diye seslendi.

‘Direniş oruçları, ceberutlara karşı bir direniş biçimidir’

DİAYDER adına konuşan Mehmet Emin Aslan, Ortadoğu’nun genelinde ve özelde Kürdistan’da baş gösteren zulüm ve ölümlere karşı direniş orucuna başladıklarını ifade ederek, bu zulmün ve savaşın bitmesi için dua edeceklerini belirtti. “Parçalanmış çocuklarının cenazelerini almak için bedenini açlığa yatıranlara karşı dayanışma borcumuzdur” diyen Aslan, direniş oruçlarının hukuk tanımayan ceberutlara karşı bir direniş biçimi olduğunu vurguladı. Kürdistan’da ki kuşatma sürdüğü müddetçe direniş oruçlarında devam edeceğini ifade eden Aslan, “İnsanlığın açlık ve sefalet, ölüm ve zulümle baş başa kalındığı bir coğrafyada, sofraları kurarak tıka basa karınlarını doyurulması insani değildir. Cizre’de 26 insanın yaralı şekilde vahşet bodrumunda kaderlerine terk edilmesi, ilaçsız ve susuz bırakılması insanlığa karşı bir vahşetin fotoğrafıdır. 21. yy’de halen insanların karanlık bodrumlarında zulmün karanlığına terk edilmeleri İslami ve insani bir izahatı yoktur” diye konuştu.

‘AKP, abluka altında tuttuğu yerlerde insanları göçe zorluyor’

“Bir zulüm gördüğünüz vakit elinizle, gücünüz yetmiyorsa dilinizle ona da gücünüz yetmiyorsa kalbinizle buğzedin” hadisi şerifi ile konuşmasına başlayan DİK Kadın Meclisi üyesi Elif Kübra İnal, “AKP, evleri, camileri, cem evlerini, kiliseleri kısaca içinde Allah’ın adının anıldığı yerleri bombalıyor” dedi.

‘Namaz gibi, Hac gibi oruç da bir direniş biçimidir’

İnal, “Zalim idarecilerin ve güçlülerin yanında saf tutarak, zulmü seyrederek veya ona sessiz kalarak zalimleşmekten Allaha sığınırız” diyerek Kürdistan’da kuşatmaların kaldırılana dek İstanbul, Van ve Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye ve Kürdistan’daki çeşitli illerde süresiz dönüşümlü direniş oruçlarına sürdüreceklerini belirtti. Namaz gibi, hac gibi orucun da bir direniş eylemi olduğunu belirten Hz. Meryem’in kendisini suçlayanlara karşı tuttuğu susma orucunun da bir direniş biçimi olduğunu ifade eden İnal, ailesinin tehditlerine boyun eğmeyip dininden dönmeyen Musap bin Umeyr’ın orucunun da bir direniş orucu olduğunu dile getirdi.
İnal, Müslüman tüm halkların bulundukları her yerde direniş oruçlarına katılmaya davet etti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da Din Âlimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) binasında başlayan direniş orucuna ilişkin DİK Sözcüsü Dr. Fadıl Bedirhanoğlu kısa bir açıklama yaptı. Kürdistan kentlerinin kuşatma altına alınarak katliamların sürdüğünü hatırlatan Bedirhanoğlu, yapılan bu insanlık dışı uygulamaların hiçbir dinde yeri olmadığını kaydetti. Bedirhanoğlu, yapılan uygulamaların Firavun zihniyetinde yapıldığını söyledi. Kürt halkının hiçbir halka zulüm etmediğini dile getiren Bedirhanoğlu, ancak Kürt halkına yüzyıllardır zülüm yapıldığını söyledi. Bedirhanoğlu, temel taleplerinin abluka ve saldırıların bir an önce son bulması olduğunu belirtirken, Hz. Muhammed’in, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” sözlerini hatırlatarak, zulme karşı tüm halkaları eyleme destek vermeye çağırdı.

VAN

Van Din Adamları ve Dayanışma Derneği (VADAY-DER) binasında başlayan direniş orucuna DİK üyesi 12 kişi katıldı. 3 gün sürek eylem öncesi konuşan DİK Van Sözcüsü Muğdat Mirekoğlu, Kürdistan’da yapılan zulmün hiçbir dinde yeri olmadığını vurgulayarak, “Ortadoğu’da ve bölgemizde akan kanın durdurulması için oruç tutacağız ve Allah’a yalvaracağız” dedi

Cizre’de yaşanan insanlık dramının son bulması için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğine dikkat çeken VADAY-DER üyesi Yusuf Kılınç ise, “Bizim vatanımızda dökülen kanlar için, katledilen insanlar için, bu kanın durması için direniş orucuna başladık. Allah bu zulmü kabul etmez” diye konuştu.

direnis-orucu direnis-orucu2 direnis-orucu3 direnis-orucu4 direnis-orucu5 direnis-orucu6 direnis-orucu7

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER