Yaralıları almak isteyen aydınlar: Bedeli neyse ödemeye hazırız

0
357 kez

İSTANBUL (DİHA) – Cizre’deki “vahşet bodrumunda” ölüme mahkum edilen yaralıları bulundukları yerden almak için hazır olduklarını açıklayan aydınlardan gazeteci Levent Gültekin, “Bu insansızlık bütün ülkeyi saran bir çürümeye dönüşmeden yaralılara yardımları ulaştırmalıyız” derken, yazarlar Temel Demirer ve Ayşegül Devecioğlu da, “Bedeli neyse ödemeye hazırız, yeter ki yararlılar kurtarılsın” dedi.

Cizre’de 11’inci gününe giren “vahşet bodrumu”ndaki yaralılardan yaklaşık 3 gündür haber alınamazken, hükümetin Cizre’deki yararlıların hastaneye ulaşması konusundaki engelleyici yaklaşımına toplumun her kesiminden tepkiler gelmeye devam ediyor. Dün yazılı bir açıklama ile Cizre’deki yararlıları almak için hazır olduklarını belirten aydınlar, duyarlılık çağrılarını bir kez daha yineledi.

Gültekin: Çürüme ülkeyi sarmadan harekete geçmeliyiz

Gazeteci Levent Gültekin, bir evde hapsolmuş 24 yaralının militan da, sivil de olsa tedavi edilmesinin bir insan hakkı olduğunu belirterek, “Eğer militanlarsa tedavi sonrası yargılarsınız sivilse de tedavileri devam eder. İnsanları haksız hukuksuz bir şekilde ölüme terk edemezsiniz. İnsanların hayatı çok ucuzlamış durumda. Bu insansızlık bütün ülkeyi saran bir çürümeye dönüşmeden yaralılara yardımları ulaştırmalıyız” dedi.

Devecioğlu: Uluslararası kurumlar da sessiz

Yazar Ayşegül Devecioğlu, insanın insan olmaktan sağlık hakkına sahip olduğunu belirterek, ortada birçok talep olduğunu ve bu talebin Cizre’deki yararlıların tedavi edilmesi olduğunu söyledi. “Yeter ki birileri gitsin yaraları alsın” diyen Devecioğlu, bu olan biten karşısında tüm Türkiye halklarının çaresizlik hissettiğini dile getirerek, ülkede çok büyük bir savaş suçu işlendiğine dikkat çekti. Hak ihlalleri karşısında AİHM’in de çok sessiz kaldığını ve uluslar arası kurumların bu sessizliğinin de Türkiye’nin işine geldiğini söyleyen Devecioğlu, “Onlar almayacaksa devlet üzerine düşeni yapmayacaksa biz gidip yaralıları alalım, bedelini ödemeye hazırız” dedi.

Oran: Savaş suçu işleniyor

Ankara Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Baskın Oran, ortada büyük bir bilgi kirliliği olduğunu belirterek, hem bu bilgi kirliliğinin giderilmesi hem de yaralılara sağlık desteği için Cizre’ye gidilmesi gerektiğini söyledi. “Gidip gözümüzle görelim ne olduğunu” diyen Oran, insanların tedavi edilme hakkının engellenmesinin savaş suçu olduğunu da vurguladı.

Kavala: Yararlıları tedavi etmek insanlık görevidir

İş insanı Osman Kavala ise, çatışmalardan dolayı bölgede blokaj durumu yaşandığını ifade ederek, böyle durumlarda sivil girişimlerin harekete geçmesi gerektiğini söyledi. “Vahşet bodrumu”nda büyük bir insanlık trajedisi yaşandığını dile getiren Kavala, “Yaralıların hayata döndürülmesi tüm kesimlerin görevidir. Biz de bu nedenle siviller olarak üzerimize düşeni yaparak Cizre’deki yararlıları almak istediğimizi açıkladık” dedi. Kavala, tüm duyarlı kesimlerin de yönünü Cizre’ye çevirmesi gerektiğini belirtti.

Demirer: Bedeli neyse ödemeye hazırız

Araştırmacı yazar Temel Demirer de, “İnsanlar ölmesin” diye bir taleplerinin olduğunu ve bu insani talebin masum olduğunu belirterek, bunun tam tersini isteyenlerin katil olduğunu söyledi. Cizre’de yaşam ve tedavi hakkının gasp edildiğini dile getiren Demirer, bir an önce harekete geçilmesi ve Cizre’deki yararlıların hastaneye kaldırılması gerektiğini yineledi. Demirer, “Eğer devlet yetkilileri gidemiyorsa biz gidelim alalım, bedeli neyse ödemeye hazırız” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER