Bütçenin savaşa aktarılması nedeni ‘Batının sessizliği’

0
697 kez

ENGİN EREN
SİİRT (DİHA) 
AKP Hükümeti’nin Kürdistan’da sürdürdüğü savaş ve bu savaşa yaklaşık 76 milyar TL’lik bir bütçe ayırma hazırlığı içerisinde olmasına Siirt’teki sivil toplum kuruluşları ve örgütleri temsilcilerinin tepkisine yol açtı. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rıfat Ayyıldız, “Savaşa harcanan paralarla bu sorun çözülmez. Türkiye’nin geleceği tehlikede” diye uyarırken, KESK Siirt Dönem Sözcüsü Serdar Batur ise da bütçenin bu derece savaşa aktarılacak olmasının sorumlusu olarak “Batının sessizliği”ni gösterdi.

Kuşatma altına alınan Kürdistan kentlerinde, 24 Temmuz 2014 tarihinden bu yana sürdürülen savaşta aralarında çocuk, kadın ve engellilerin de bulunduğu 300’ü aşkın sivilin katledilmesinin, yanı sıra diğer canlılar telef edildi, binler kişi halk göçe zorlandı, kentler ile birlikte tarihi miras da yakılıp yıkıldı. Var olan bu tabloya rağmen 2016 yılında da “güvenlik” kurumlarına yaklaşık 76 milyar TL’lik bütçe ayırmayı hazırlığı içerisindeki AKP Hükümeti, savaşı sürdüreceğini sinyali verdi.

Hükümetin siyasi geleceği giriştiği bu savaşa karşı çıkan Siirt’teki sivil toplum kuruluşları ve örgütleri temsilcileri, Türkiye halklarının vergilerinden oluşan bütçenin savaşa harcanmasına da tepkili.

‘Türkiye’nin geleceği tehlikede’

Siirt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rıfat Ayyıldız, hükümetin savaşa ayırdığı rekor düzeydeki pay, savaştan vazgeçilerek biran evvel halkın çıkarlarına hizmet edecek yatırımlara yöneltilmeli.

Bütçenin büyük bir bölümünün aktarılacağı savaşın kimseye bir fayda sağlamayacağının artık anlaşılması gerektiğini söyleyen Ayyıldız, Kürt meselesinin çözümü için yeniden müzakerelere dönülmesi gerektiğini kaydetti. Ayyıldız, yakın zamanda bir araya gelmeyi planladıkları Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapacakları görüşmede de bu yöndeki taleplerini ileteceklerini paylaştı.

40 yıldır süren savaş sonucu yurttaşların ve esnafın mağdur edildiğini dile getiren Ayyıldız, “Artık vatandaş iş yapamaz hale geldi. Halkımız hayatından bıktı. Devlet, Kürt sorunu şiddetle çözmeyi bıraksın. Kürt sorunu şiddetle çözülemez. İnsanlar huzur ve refah istiyor. Savaşa harcanan paralarla bu sorun çözülmez. Türkiye’nin geleceği tehlikede” dedi.

KESK Sözcüsü: Türkiye halkların geleceğini savaşa yatırılmıştır

 

Savaşa ayrılması planlanan bütçeyi “korkunç” olarak tanımlayan KESK Siirt Dönem Sözcüsü Serdar Batur da Türkiye halkların vergisinden oluşan bütçenin bu derece savaşa aktarılacak olmasının sorumlusu olarak ise sürdürülen savaşa dair “Batının sessizliği”ni gösterdi.

“Bu savaş sadece Kürtlerin yok edilmesine yönelik olarak düşünülmesin. Türkiye halkların geleceğini savaşa yatırılmıştır” dedi.

TTB Şube Başkanı: Silahlara harcanan paralar herkesi etkiliyor

Türk Tabipler Odası (TTB) Siirt Şube Başkanı Ekrem Bilen ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün içerisinde bulunan durum için ‘Artık analar ağlamayacak’ sözlerini hatırlatarak, Kürt meselesiyönelik devreye sokulan savaş politikalarını eleştirdi. Bilen, “Savaşta kullanılan teknolojik cihazlar için harcamalar büyük. Savaşta silahların satanlar, savaş sonrası yakıp yıktıkları yerlerin ihalesini alıyor. Böyle bir dram yaşıyoruz. Bu ekonomik harcamanın silaha, barut yanı sıra kimyasal silahlara harcanan paralar ile ülkenin dört bir yanı etkileniyor” dedi.

Kürt sorunun siyaseten çözemeyen siyasetçilerin İmralı’da ağırlaştırmış tecrit altında bulanan PKK Lideri Abdullah Öcalan yolunu kapattığını söyleyen Bilen, “Osmanlı’dan bu yana Kürt sorunu şiddetle çözüm olmadı. Barış o kadar kutsal bir şey ki, önündeki hiçbir engeli tanımaz. Şiddet bizi felakete götürür. Silahın olduğu her yerde yaralanma ve ölüm vardır” diye konuştu.

 

İHD Şube Başkanı: Bütçenin savaşa aktarılması insan hakları ihlali

AKP’nin kitleleri istikrar, huzur ile kandırılarak 1 Kasım seçiminden sonra iktidarını elde tutmak için halkın huzur ve istikrarını bozduğunu söyleyen İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu da yurttaşların yaşamını daha iyi hale getirtecek yatırımlar yerine bütçenin savaşa aktarılmasının her şeyden önce insan hakları ihlali olduğunu ifade etti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER