Başbakanla görüşen Bilek: Davutoğlu yeni muhatap arayışında

0
1.959 kez

SİİRT (DİHA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Çankaya Köşkü’nde kimi kurumlarla yaptığı toplantıya katılan TTB Siirt Şube Başkanı Ekrem BileK, yeni muhatap arayışında olan Başbakan Davutoğlu’nun “Silahlar teslim edilsin, şehirler terk edilsin” noktasında olduğunu aktardı. Kürt sorununun çözümünde baş müzakerecinin PKK Lideri Öcalan olduğunu dile getiren Bilen “Kürt sorunu artık geçici çözümler kabul etmeyecek. Hükümetler gelip geçicidir” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı’da Kürt sorunun demokratik çözüm görüşmelerini sürdürürken, arka planda kapsamlı bir imha savaşının hazırlıklarını yapan AKP hükümetinin 2015 Temmuz ayı ile birlikte tüm yönleriyle ortaya koyduğu ve daha sonra “Çöktürme Planı” adıyla deşifre olan yeni savaş konsepti, aylar süren kent kuşatmalarına ve halka yönelik katliam saldırılarına rağmen iktidar açısından herhangi bir sonuç vermezken, hükümet yaklaşan bahar aylarını da göz önünde bulundurarak yeni bir gündem yaratma peşinde. Master Planı adı ile kamuoyuna yansıtılan projenin ise geçmiş özel savaş projelerinin güncellenmiş hali olduğu şimdiden tartışılmaya başlandı.

Bu plan çerçevesinde AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın sorunun ana muhataplarını dışında tutarak geliştirmek istediği “yeni süreç” ise ağırlıkta AKP ile ekonomik ve siyasal entegrasyonu olan yapılar ile yine sınırlı da olsa bazı sivil toplum örgütlerini kapsıyor. Bu çerçevede Başbakan Ahmet Davutoğlu üç gün önce Çankaya Köşkü’nde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya katılan isimlerden, Türk Tabipler Birliği (TTB) Siirt Şube Başkanı Ekrem BileK, Başbakan Davutoğlu’nun yanı sıra AKP’li bakanlarında yer aldığı toplantının ana gündeminin Kürdistan’da süren savaş olduğunu belirtti.

Toplantıya kuşatma altındaki kentler damga vurdu

Kürt sorununa ilişkin Başbakan Davutoğlu’nun yeni bir muhatap arayışının olduğuna işaret eden BileK, toplantıda Kürt sorunununçözümünün baş müzakerecisinin PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu dile getirdiğini belirterek “Bunu tartışmıyoruz bile. Bu ifade edildi. STÖ’ler olarak, başlayacak müzakerenin güçlenmesi için parlamentoda gerekli komisyonların kurulmasını da önerdik” dedi. Bilek, toplantının ana gündeminin ise Kürdistan kentlerinde süren kuşatma ve yaşanan çatışma durumu olduğunu aktardı.

‘Türkiye’de siyaset iflas etti’

Kürt sorununun demokratik çözümü için siyasi partilerin görevlerini yerine getirmediğine ve Türkiye’de siyasetin iflas ettiğine vurgu yapan Bilek “Görevlerini yapmış olsalardı Cizre’de, Silvan’da yaşanan olaylar yaşanmayacaktı” dedi. Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini toplantıda ifade ettiğini aktaran Bilek bununla bağlantılı olarak yeni anayasa konusunun da gündeme geldiğini ifade ederek “Kürt sorununun ciddi bi anayasa sorunu olduğunu ilettim” diye konuştu.

Kürt sorunu artık geçici çözümler kabul etmeyecek’

Kürt sorununa demokratik, barışçıl ve anayasal çözüm tartışmaları karşısında Başbakan Davutoğlu’nun, ise “Şehirler terk edilsin, silahlar teslim edilsin” noktasında olduğunu aktaran Bilek, müzakere süreci dışında sorunun başka bir çıkış noktasının olmadığının altını çizdi. STÖ’ler olarak her türlü sorumluluğu almaya hazır olduklarını kaydeden Bilen, “Kürt sorunu artık geçici çözümler kabul etmeyecek. Hükümetler gelip geçicidir. Kürt sorunu ülkenin temel bir anayasal sorunudur. Mutlaka hukuki alt yapısı oluşturulmalı. Bir müzakere sürecinin geçmişteki gibi olmaması gerekiyor” diye kaydetti.

srt-05-02-16-stk-basbakan-gorusme3
‘STÖ müzakere süreci için sorumluluk almaya hazırız’

Siirt Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Rıfat Ayyıldız da Başbakan Davutoğlu ile yaptığı görüşmede, bölgede yaşanan savaştan kaynaklı ticaretin durma noktasına geldiğini aktardığını dile getirdi. Ayyıldız, ülkenin geleceği için STÖ’ler olarak müzakere süreci için sorumluk almaya hazır oldukların Başbakan Davutoğlu’na aktardıklarını dile getirdi.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER