Kuşatmanın adı ‘Bayrak-12’, başındaki isim Musa Çitil

0
720 kez

DİYARBAKIR (DİHA) – Sur’da 67 gündür süren kuşatmaya dair önemli bilgilere ulaşıldı. “Bayrak-12 (Sur) Operasyonu” adı verilen kuşatmayı asker yönetiyor. Çok sayıda özel birimin yer aldığı operasyonun komuta kademesinde yer alan iki numaralı isim ise, Mardin’de 1993-1994 yıllarında Derik İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaparken 13 köylünün öldürülmesi ile suçlanan, ancak yargılandığı mahkemece beraat ettirildikten sonrası YAŞ tarafından “Tümgeneral” rütbesiyle terfi ettirilerek, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı yapılan Musa Çitil.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinin yarısını kapsayan 6 mahallede 2 Aralık’ta ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” ile başlayan kuşatma, 67 gününe ulaştı. Bu süre zarfında 10 Aralık tarihinde verilen 17 saatlik ara dışında, farklı tarihlerde alınan ilave kararlarla kuşatmanın kapsamı genişletip, daraltıldı. Kuşatma ile birlikte girişilen saldırılarda ise aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların yanı sıra halkın kendisini savunmak üzere oluşturduğu YPS güçlerinin de aralarında bulunduğu 23 kişi hayatını kaybetti.

Operasyonlarda görev verilen özel birlikler ile birlikte polis ve asker ölümlerine ilişkin ise kimi resmi açıklamalar yapılsa da bu güne kadar kapsamlı bir açıklama yapılmadı.

2 Aralık’tan bu yana devam eden kuşatma ile girişilen saldırılar sonucu binlerce insan evlerini terk etmek zorunda bırakılırken, tarihi ilçedeki pek çok yapı yakılıp, yıkıldı. Ancak gösterilen direniş karşısında başarı elde edilemeyince Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve korucuların katılımıyla devam eden operasyonlara destek için son olarak 4 taburdan oluşan yaklaşık 150 “bordo bereli” asker takviye olarak gönderildi.

Bayrak-12 (Sur) Operasyonu

Son teknik askeri gereçlerle donatılmış bu askeri birimlerin yanı sıra helikopter ve tankçı- topçu bataryaları ile desteklenen Sur’a yönelik kuşatmanın başında yer alan önemli asker isimler, birimler ile operasyonun ismine dair önemli bilgilere ulaşıldı. Edinilen bilgilere göre, 67 gündür süren operasyonun ismi, “Bayrak-12 (Sur) Operasyonu”.

Operasyonun başındaki ikinci isim: Musa Çitil
Operasyonun başında yer alan en yüksek rütbeli isim ise 7’nci Kolordu Komutanı olan Korgeneral İbrahim Yılmaz. Kolordu Komutanı Yılmaz’dan sonra operasyonun askeri komutasında yer alan ikinci kişi ise kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. Söz konusu o isim Musa Çitil.

Bayrak-12 (Sur) Operasyonu’nu Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı sıfatı ile yürüten Musa Çitil, 6 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşen Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararı ile rütbesi Tümgeneralliğe yükseltilerek bu göreve atanmıştı.

Mardin’in Derik ilçesinde, İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı 1993-1994 yılları arasında 13 köylünün öldürülmesinden dolayı Çitil, hakkında 11 Ekim 2012’de ailelerin şikayeti ile dava açıldı. Hakkındaki birçok somut kanıt ve tanık anlatımlarına rağmen Çitil, 21 Mayıs 2014 günü Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında beraat edince, aileler kararı Yargıtay’a taşımıştı. Çitil, yaptığı savunmasında, “yöneltilen hiçbir suçlamayı kabul etmediğini, görev yaptığı o dönemde yasalar çerçevesinde hareket ettiğini” söylemişti.

Çitil yine işbaşında

Kürt sorununun çözümüne dair kurulan masanın devrilmesi ve yeniden savaşa sarılması ile bu savaşta görev verilecek yeni komuta kademesinin belirlendiği Ağustos ayındaki bu YAŞ toplantısında Çitil, terfi ettirilerek Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı olarak tayin edildi.

Çitil’in bugün Sur’da yürütülen operasyonun başında yer alan ikinci isim olması, kuşatma boyunca gerçekleştirilen infaz ve cinayetler, duvar yazıları, kimi fotoğraf ve görüntülere de yansıdığı üzere görev alan diğer birimlerin 90’lı yılların “özel isimleri ve birimleri” olduğunu kanıtı oldu.

Operasyonun öncüsü asker

Sur’a dönük kuşatmaya dair ulaşılan bilgilere göre, operasyonda görev verilen devlet güçlerinin çok büyük bir bölümü askeri birimlerden oluşuyor. Bu da operasyonun polisten çok asker üzerinden yürütüldüğünün ortaya koyuyor. Edinilen bilgilere göre, operasyonda Diyarbakır Jandarma Komutanlığı Tabur Komutanlığı, Jandarma Özel Harekat (JÖH) Tabur Komutanlığı, Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), Özel Kuvvetler Tugay K.lığı,1’nci Komando Tabur K.lığı’nın yanı sıra Özel Harekat Tugay K.lığı’na bağlı birimler ile takviye olarak Tokat’ten gelen Özel Harekat Tabur Komutanlığı’na bağlı timler ile Bingöl’de gelen Komando Tabur Komutanlığı birimleri yer alıyor.

‘Ateş Destek Koordinasyonu’

Sürekli yeni takviyelerle desteklenen bu askeri kuvvetlerle birlikte Sur’a yönelik kuşatmada “Ateş Destek Koordinasyonu” olarak tanımlanan ağır askeri birimler de yer alıyor. Bu birimler belirlenen hedeflere yönelik top ve havan atışlarını gerçekleştirmekten sorumlu.

Karadan asker ve polis güçleriyle sürdürülen saldırılara, havandan ise görevlendirilen 4 helikopter ile destek veriliyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER